instagram

Plovdiv(Filibe), Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri. Kapıkule sınır kapısından girdiğinizde yaklaşık 150 km sonra Plovdiv’desiniz. Ben Eylül ayında gittim. Eylül ayı olması sebebiyle ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuktu. Hava şartları İstanbul’la paralellik gösteriyor. Pek çok gezi platformu Bulgaristan tatili için (kayak tatili dışında) en uygun zamanın Nisan – Ekim ayları arasını olduğunu belirtiyor. Eylül sonrası yağışlara yakalanmanız muhtemel.

Gördüğünüz üzere etek, kolsuz t-shirt ve spor ayakkabı üçlüsüyle gayet konforlu idare ettim. Her ihtimale karşı aldığım trikoyu giyme ihtiyacı duymadım. Omuzlarıma atıverdim. Siz de ne olur ne olmaz böyle bir önlem alabilirsiniz. Ziyaret ettiğim şehirlerdeki halkın giyim tarzı dikkatimi pek celp eder. Hatta gitmeden önce araştırdığım da olmuştur. Turist görünümlü olmayı sevmem. Bu sebeple turistlik mekanlardan ziyade ‘bir arka sokağı’ arşınlarım. Yöre halkını tanımak için çocuk parklarına ve geleneksel pazarlara mutlaka uğrarım.

Bulgaristan, Avrupa birliği sonrası ciddi anlamda genç nüfusu kaybetmiş. Gençler, Avrupa’ya kaçmış. Nüfus, yaşlı. Bilhassa kasabalarda genç görmek zor. Plovdiv’de gördüğüm bir avuç gencin iyi giyildiğini söyleyemem. Çocuk parklarında gördüğüm orta yaşını almış anneler de ona keza. Lakin 50 yaş ve üstü kadınların giyim tarzına hayran kaldım.

Cesur renk ve desenleri tercih ettiklerine şahit oldum. Renk uyumuna çok dikkat ettiklerini gördüm. Kıyafetler belli hayli eski lakin gayet stil sahibi ve özenliydi. Anlaşılan o ki bu kadınlar kıyafetlerine çok kibar davranıyorlar. Bu yaşını almış Bulgar kadınları ve kombin yetenekleri beni benden etti. Hülasa, yaşlı Bulgar kadınlarını hayran hayran izledim. Güzel ve stil sahibi Bulgar kızlarını Plovdiv’de hiç göremedim. Lakin Sofya için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Değerli okurlarım, Sofya yazım için takipte kalın;-)

Henüz Yorum Yazılmamış

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.

If you have technical issues, want to report a privacy/ copyright violation, have a general complaint about the site, advertising inquries or just want to say hello please contact me here(vogueisartblogger@gmail.com)