instagram

Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz Bulgaristan tatilini ‘gezelim görelimden’ ziyade deniz tatilinin son demlerini yaşamak ve kafa dinleme odaklı planlamıştık. Bu sebeple deniz ile bağlantısı olmayan başkent Sofya’ya sadece bir gün ayırdık. (Zaten Sofya’ya iki gün ayırdığınızda hemen hemen pek çok yerini gezmeniz mümkün.) Sofya’ya ulaştığımızda saat 14:00′dü. Ve müthiş bunaltıcı bir sıcak vardı. Bir günümüz olması sebebiyle Sofya hatta Bulgaristan’ın önemli simgelerinden biri olan Alexander Nevsky Katedrali’ne doğru yol aldık. Rotamızda bu ünlü katedral ve Sofya’nın meşhur caddesi Vitosha yer alıyordu.

Katedral sonrası Vitosha caddesine (bir nevi Bulgaristan’ın İstiklal ya da Bağdat caddesi) kendimizi attık. Hem Vitosha caddesi hem de Vitosha’nın arka sokaklarında hoş keşifler yaptık. Yemeli, içmeli ve alışverişli saatlerin ardından beklenmeyen bir yağışa yakalandık. Aşırı sıcak bir günden sonra böyle bir yağmuru açıkcası beklemiyorduk. Akşamı ve geceyi sağnak yağmurla geçirdik. İşte o gün Balkanlar’dan gelen soğuk havanın Sofya’dan geldiğine kanaat getirdim:-) Hava gece ciddi anlamda soğudu. Öğlen sıcağından eser kalmadı. Tam anlamıyla karasal iklim. Bu sebeple en gidilesi aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül… Eylül’de gidecekseniz ani yağışlar için mutlaka tedbir alın.

Sofya’da malesef ki hep turistik mekanlara takıldık. Sadece Vitosha’nın ara caddeleri; bir miktar traditional alanlardı. Lakin onlarda lüks traditional’dı. Plovdiv’nin aksine Vitosha’da gördüğüm Bulgar kadınların pek çoğu şık ve alımlıydı. Evet nam salmış güzel Bulgar kızlarına burada sıkça rastladım. 7′den 70′e pek çok kadın stil sahibiydi. Vitosha farkı diyelim biz buna:-) Değerli okurlarım “Varna’da Nasıl Giyinmeli?” yazım çok yakında burada olacak. Takipte kalın…

Henüz Yorum Yazılmamış

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.

If you have technical issues, want to report a privacy/ copyright violation, have a general complaint about the site, advertising inquries or just want to say hello please contact me here(vogueisartblogger@gmail.com)