Barselona’da Nasıl Giyinmeli?


Salvador Dali Müze (Dali’nin Sevgilisi)-Fiqueres

İspanya, fast fashion konusunda jübile yapmış bir ülke. İspanyollar olsun Katalanlar olsun bütçelerinin büyük bir kısmını çekinmeden gardıroplarına yatırırlar. Fast fashion duayenleri Zara, Mango, Pull&Bear, Stradivarius… hepsi İspanya menşeidir. Bütün bu markalar; Katalan insanının styling potansiyeli görüp orada dünyaya gelmişlerdir. Haliyle bu topraklara bastığınızda sıklıkla stil sahibi ve trendlerden ziyadesiyle haberdar insanlar göreceksiniz. Bu pek kısa bilgi yumağından sonra pek kişisel Barselona gezi notlarıma geçmeye ne dersiniz?

Sangra Da Familia

Aylardan Temmuzdu. Hava şartları ülkemizle hemen hemen aynıydı. Barselona ve Fiqueres odaklı 3 günlük gezi planıydı bizimki. Özellikle Fiqueres’deki Salvador Dali müzesini görmek için çıkmıştık yola. Eşim ve ben Dali hayranıyız. Ulaşımı metroyla sağlayamaya karar verdiğimiz için metroya yakın bir evde kaldık. Katalan atmosferini tam anlamıyla yaşayabilmek için bir Katalan evi kiralamanızı tavsiye ederim. Zira hem evde kalıp hem de metro kullanınca insan kendini tam bir Katalan zannediyor:-) Hülasa adaptasyon kolay oluyor. (Lakin bir daha gidersem motor kiralamayı düşünüyorum. Oraya gidince sizde öyle hissedeceksiniz.) Tabiki ilk gün ve ilk durağımız Sangra da Familia. Barselona’ya gelipte bu ihtişamı görmeden gidersen valla Türkiye’de seni döverler:-)

Fiqueres

Bir tutam Guidi aldıktan sonra Barselona’nın İstiklal’i yani La Rambla caddesine bıraktık kendimizi. Akabinde La Rambla’da bulunan La Boqueria adlı geleneksel pazara daldık. Lakin egzotik pazarı gezerken aç olmanızı tavsiye ederim;-) Çeşit çeşit egzotik meyve ve çeşit çeşit tütsülenmiş et denemek istersiniz öyle değil mi? Geceyi eğlenceli bir pub’da tabas eşliğinde sonlandırdık. İkinci günü tam anlamıyla sanat günü ilan etmiştik. Rotamızda hem Dali hem Picasso vardı. Dali için metro artı Fiqueres trenine binerek yolculuğumuzu 3 saatte tamamladık. Bu yolculuk sayesinde Barselona’nın periferini:-) de keşfetmiş olduk.

La Boqueria Geleneksel Pazar

Salvador Dali Müze

Salvador Dali müzesini ağzımız açık, büyüklenmiş bir şekilde gezdik. Normal bir insanın yapacağı şeyler değil vallahi billahi. Adam sıyırdıkça mucizeler yaratmış. O kafa neyin kafası:-) Peki ya o bakış açısı… Özetle mutlaka görmeniz lazım. Fiqueres çok küçük bir yer. Müze dışında açıkçası pek bir şey yok. Lakin bizim gittiğimiz gün geleneksel pazar kurulmuştu. Pazarı gezme şansımız oldu. Akabinde trene binerekten Barselona’ya ordan da Picasso’cuğuma ışınlandık.

Pablo Picasso Müze

Picasso’cuğumun kedilerini görmeden dönmek olmazdı:-) Picasso Müzesinin ardından (Barselona’nın en sevdiğim yerinde) daracık sokaklarda kaybolduk. Tabiki de El Born’dan bahsediyorum. Sıcacık sokaklar, sanatsal atmosfer, ortaçağ görünümlü mekanlar, yeme içmenin dibi, sokak eğlencesinin dibi… daha ne olsun. Evi keşke burdan kiralasaydık dedirtecek cinsten. Ayrıca Muntijuic tepesine çıkıp şehri seyre dalmakta ‘Barselona yapılacaklar listesi’nde yer almalı. Barselona’ya deniz sezonunda gidiyorsanız eğer mutlaka Barseloneta’da plajına da uğrayın. Hatta orada sabahlayıp günün ilk ışıklarıyla denize girmenizi tavsiye ederim;-)

Barseloneta Plajı Günün İlk Işıkları

Salvador Dali Müze

Barselona Arc De Triomf

Sangra Da Familia

Fiqueres

Salvador Dali Müze

Salvodor Dali Müze (Dali’nin Arabası)

Barselona Erotik Müze

Sangra Da Familia

Salvador Dali’nın Odası

 Montjuic Tepe

El Born


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.