Bohem Tarzda Nasıl Giyinilir?


Bohem silüet; kimilerine göre çingene kızı kimine göre non-burjuva kızı alarak bilinir. Göçebe ruhu taşıyan bohem giyim tarzı çoğu zaman ashcan chic/evsiz stili ile karıştırılsa da bu iki stil birbirinden çok farklıdır. Bohem tarz, sanatsal bir ruha sahiptir. Yaratıcı, doğurgan ve bir miktar düzene karşıtlık barındırır. Dayatılmış trendlere karşıdır. Hülasa; edebiyat, müzik ve bilimum sanatla uğraşan kesimin stilidir. 70’lerde müzik tarzına bağlı olarak kendi içlerinde boho-hippie ve boho-rock olmak üzere ikiye ayrılmış olsa da aralarında kesin sınırlar yoktur. Naçizane gözlemim: Boho-rockerlar fedora ve bilekte biten rock botlarından vazgeçmezken; Boho-hippie’ler püskül ve fırfır detaylı kıyafetleri daha çok seviyorlar. 2015 Yaz sezonu 70’ler ruhu taşıdığına göre bohem tarzı yapmak isteyenler için temel birkaç parçaya aşağıda değindim.


Coachella Festivalinden İlham Al.
Boho sever olarak ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 1999’dan bu yana her yıl düzenlenen Coachella müzik ve sanat festivaline katılman yahut da sosyal medya üzerinden takip etmeni tavsiye ederim. Genelde Nisan ayı içerisinde gerçekleşen festivale Dünya’nın dört bir yanından müzik ve sanat severler katıyor. Ve adeta temalı parti tadında geçiyor. Şöyle ki; bohom giymeyeni alana sokmuyorlar desem:-) sanırım abartmış olmam. Boho-rock ve boho-hippie tarzının en şık kombinasyonları bu festivalde vuku buluyor.


İspanyol Paça Pantolon
İspanyol paça boho stilinin en önemli parçalarından biri. Hele kış aylarında isek; ispanyol paça jean biçilmiş kaftan olacaktır.


Püskül
Başta boho-hippie olmak üzere tüm bohem severler aynı zamanda püskül ve saçak sever diyebiliriz:-) Özellikle süetten oluşan püsküller ve ipten oluşan saçaklar tüm kıyafet ve aksesuarlarda yer alıyor. Boho tarzını yakalamanın en kolay yolu; püsküllü bir parça edinmek.


Büstiyer ve Kısa Üstler
Adeta büstiyerimsi kısa üstler sortlarla giyilip kimono ile tamamlanmakta. Aynı kumaştan dikilen kısa üst ve şort takımı ise bohem tarzın ruhunu tam anlamıyla yansıtmakta.


Fedora
Bohem rockerların bir numaralı aksesuarı olan fedoralar, yaz kış demeden tercih ediliyor. Yaz sezonuyla birlikte hasır fedoralar bir tık öne çıkıyor. Bu yaz hasır fedora ile cool bir bohem olmaya ne derdiniz?


Maxi Boy Elbiseler
Özellikle fırfırlı maxi boy etek ve elbiseler çingene ve cowgirl tarzını yansıtıyor. Bohem tarz ise bu iki tarzın alaşımı olduğuna göre bu yaz maxi elbiselere yeşil ışık yakmak lazım gelir.

Gastro Chic

Neckerchief//Kovboy Mendili
Neckerchief, başta cowgirl sonrasında bohem stilin bilhassa da bohem-rockerların vazgeçilmezi oldu. Boyna bağlanan bandanalar; kış sezonunda pullu ve payetli versiyonlarla yine karşımızda olmaya devam edecek. Benden söylemesi;-)


Örgü/Dantel Elbise ve Kimonolar
Yazlık örgü parçaların hemen hemen hepsi… Ayrıca sezon trendlerine bağlı olarak dantel kimono, boho stili için ideal parçalar.


Cowgirl//Rocker Botlar
“Kovboy botu mu?” desem yoksa “Rocker botu mu?” desem kararsız kaldığım genelde süet malzemeden tasarlanan bilek botlarını bohemler yaz kış demeden tercih ediyorlar.


Geleneksel Takılar
Etnik özelliğe sahip geleneksel takılar bohem tarzı yakalama noktasında size yardımcı olacaktır. Yine bu nokta da naçizane gözlemim: boho-hippie’ler ahşap oluşumlu Afrikan takıları tercih ederken; boho-rocker’lar metal takıları pek seviyorlar.

Görseller: Pinterest


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.