Kimono Nasıl Giyilir?


Çin-Japon siyasi ilişkileri sırasında Çin kıyafeti hanfusdan esinlenerek Japonya’nın geleneksel kıyafeti kimono ortaya çıkmıştır. İlk kimononun ortaya çıkışı yaklaşık 5. yy tekabül ediyor. Geleneksel kimono, ayak bileğine kadar uzanır; kolları bileklere doğru genişler; ve genelde tek bedendir. Kişi bedenine göre katlayarak giyer. Yaklaşık bir düzine parçanın kuşanılması ile giyilen kimono aslında beceri ve ustalık gerektirir. Japonya da kimono giyme kursları verilirken aynı zamanda güzellik salonlarında kimono giydiriciler çalışır.

Geleneksel tarz kimonolar; bir kadının statüsünü, medeni halini ve yaşını ortaya koyan adeta statük bir araçtır. Çeşitli özel günler için kimonolar bulunmaktadır. Yani işin özü geleneksel bir kimono giyeceksen nerde giyeceğin, kaç yaşında olduğun, medeni halin ve kim olduğun önemli ayrıntılardır. Neyse ki modern kimonolarda böyle mevzular söz konusu değil;-) Sokak modası ve blogger eşrafı nasıl giymiş bir göz atalım.

Çiçek desenli kimono tercih et.
Neden kimono tercih ediliyor? Oldukça rahat olması ve eforsuz kombinasyonu sebebiyle… Rahat, normal yani oldukça normcore bir görünümüm olsun. Ama feminen detaylardan da ödün vermeyeyim diyorsanız. Çiçek desenli kimono doğru tercih olacaktır. Statement olarak ifade edilen gösterişli bir kolye de bu noktada işinizi görecektir.

Şort ile giy.
Kot şort tercih edilebilir. Ya da siyah ve beyaz gibi nötr renklerdeki şortlar olabilir. Bu sezon bermuda şortlarda iyi bir çıkış yakaladı. Ben açıkçası aşağıdaki bermuda şort/kimono uyumunu da sevdim.

Jean ile giy.
Çok şükür jean pantolonlar var. Neyle olmuyor ki… Kimonoyla da oldukça uyumlu. Özellikle bloggerların ortak tercihi.

Nötr renk elbise ile giy.
Kimonolar genelde ipek yada parlak kumaşlardan oluşuyor. Bir de üstüne üstlük yoğun desenli parçalar. Bu sebeple elbise olabilir. Fakat mümkün olduğunca minimal modeller tercih edilmeli. Bir de renkler yumuşak ve nötr olmalı.


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.