Moda: Erkek Ayakkabısı Loafer


Efeminen giyinen bir erkek kısa sürede etiketlenirken kadın modasının her geçen gün erkek giyimini ele geçirmesi; pek adaletli değil ama durum böyle. Loafer ilk kez Londra’da Kral George VI. ve o zamanın sayılı zengin erkekleri için ev ayakkabısı olarak tasarlandı. Lakin bu tasarımdan çok zaman önce Norveçli balıkçılar zaten bu ayakkabıyı giyiyorlardı.

Günümüze kadar pek çok kez revizyona uğrayan loafer, zaman içinde kadın gardıroplarına da geçiş yaptı. Bana kalırsa loaferin kadın modasında yer almasında Coco Chanel’in payı büyüktür. Coco Gabrielle kadın modasına çığır aştığı tartışılmaz bir gerçek. Loafer, mokasen ve oxford ayakkabı kesin çizgilerle birbirinde ayrılmamakla birlikte; üçü de maskülen şemsiyesi altında modanın bize sunduğu güzide parçalar. Ve önümüzdeki sonbahar sezonu ayakkabı trendlerinde önemli bir yere sahipler.

Sadece maskülen ifadesini kullanmak yanlış olur zira kolejli(preppy) şıklılığını da atlamamak gerekir. Sonbahar modasının 60’lı 70’lı yıllara atıfta bulunduğunu varsayarsak diz üstü çorap/laofer ikilisi de sonbahar trendleri arasında. Anlaşılan ‘Gossip Girl’ kızlarından bol bol ilham alacağız. Yani işin özeti 2014 Sonbahar sezonunda gerek maskülen gerek preppy olmak üzere hoş kombinasyonlar adına loafer edinilmeli.


70’li yıllar Preppy Şıklığı

Görseller: Pinterest


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.