Moda: Kroşe Bikini


Aslında böyle olacağı belliydi. Moda dünyası üç beş sezondur trikoyu yere göğe sığdıramayınca kaçınılmaz sonuç vuku buldu. Yaz sezonu deyip bir kenara çekilmeyen triko eğilimi, son raddede bikini modellerine sirayet etti. “Crochet bikini” yani tığ işi bikini olarak adlandırılan bu model, bizde de benzer bir isim olan “kroşe örgü” şeklinde ifade edilmekte. Pek çok dokuma ve tekstil ürününün çok erken dönemlere ait arkeolojik örnekleri bulunurken ilk kroşe örnekleri 1800’lü yıllara dayanıyor.

Bir başka kaynak ise kroşenin çok eski kültürlerden bu yana kullanıldığı fakat tığ/kanca yerine başparmak kullanıldığı için kroşenin yapıldığına dair günümüze ulaşmış bir kanıtın olmadığını belirtiyor. Neyse kroşenin varlığına dair ilk yazılı referans olan 1812’yi baz alırsak kroşenin, o dönemden bu yana zaman zaman atağa geçtiğini söylemek mümkün. Peki ya ilk kroşe bikini ne zaman tasarlandı? 70’ler akımının efil efil estiği şu günlerde sanırım tahmin etmek zor olmayacak.

60’lı yıllarda ciddi bir revizyona giren bikini modelleri; 70’ler de bu revizyonla birlikte her türlü materyalden tasarlanır olmuş. İşte el işi bikini de böylece doğuvermiş. Kroşe örgü tekniği uygulanarak tasarlanan bikiniler, yazın fresh havasına gayet uygunlar. En popüler olanları halter yaka ve klasik üçgen bikiniler… Sayfiye yerleri başta olmak üzere sanat ve müzik festivallerinde öne çıkan triko bikiniler; bir süre daha adından söz ettirecek. Benden söylemesi:-)

Görseller; Pinterest


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.