Moda: Peter Pan Elbise


James Barrie’nin yarattığı ünlü çocuk karakteri Peter Pan edebiyat, sinema, müzik, psikoloji ve moda gibi pek çok alan için ilham kaynağı olurken; aynı zamanda çeşitli kavramlara da isim babası olmuştur. Mesleğim gereği zaman zaman karşılaştığım Peter Pan sendromunun (büyümeyi reddetme) isim babası Peter Pan’ın modaya da yön verdiğini görmek benim için oldukça etkileyici.


Maude Adams/1905 Peter Pan/Broadway

Peter Pan elbisenin alamet-i harikası kontrast oluşturan Peter yaka. 1905 yılında Peter Pan çocuk hikayesinden esinlerek tasarlanan yaka; günümüze deyin “Peter Pan yaka” olarak anıla gelmiştir. Bu yaka ilk kez Peter Pan oyunu için İllüstratör John White Alexander tarafından aktris Maude Adams’e tasarlanmış. Oyunun hemen ardından Peter yaka; dönemin ABD ve İngiltere modasını adeta kasıp kavurmuş. 1920’lerde Claudine Okulda ve Küçük Lord Fauntleroy çocuk hikayelerinin de etkisi ile Peter Pan yaka çocuk giyiminde bolca yer almış. Bu sebeple ki; Türkçe’ye de bebe yaka olarak geçmiş; lakin tam olarak karşıladığı söylenemez.

Günümüze deyin pek çok kez yükselişe geçmiş olan Peter Pan yaka; 2014 yaz sezonunda elbiselerle gündeme geldi. Peter Pan elbise şu sıralar sokak modasının kadim parçası. Elbiselerin içine giyilen kolsuz gömlek ile de Peter Pan elbise havası oluşturulabilir. Ya da takma yaka yardımıyla şık bir Peter elbiseye sahip olabilirsiniz;-)


Natalia Alaverdian


Miroslava Duma

Görseller: Pinterest


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.