Moda: StreetwearEce Sukan

Devam eden Newyork moda haftası hem 2015 yaz trendlerinden ipuçları verirken aynı zamanda yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mı yumurtadan çıkar hikayesine dönen “streetwear” kavramıyla çalkalanıyor. Streetwear kavramı aslında hepimizin bildiği üzere dilimize pelesenk olan sokak modası. Konuya dalmadan önce sokak modası nasıl çıkmış; kim ön ayak olmuş… Biraz bunlardan konuşmak istiyorum.

Sokak modası, aslına bakacak olursan tek bir t-shirt ile başlayan halk moda hareketidir. 70’li yılların başında Los Angeles’da sörfçi gençlik arasında peyda olan adeta gençlik hareketidir. Sonraları kaykaycı ve hipster gruplar canlı renkler; retro ve relax görünüm; logo ve sloganlı kıyafetlerle bu harekete destek olmuşlar. Onların bu hareketi belki de kendilerini sözsüz olarak ifade etmekti. Kim bilebilir… Tabii bu akım kısa sürede Adidas, Nike gibi dev markaları harekete geçirmiş. Sonuç bu akımı beslemeye başlamışlar.

90’lı yıllara gelindiğinde ‘streetwear’ kavramıyla bu hareket alenan su yüzüne çıkmış. Dahası ulaşılabilir markaların pek çoğu bu kavramdan beslenmeye aynı zamanda beslenmeye devam etmiş. Bu noktada online dünyadaki blogger camiasını da unutmamak gerek. Sokak modasının günümüze gelen evrim süreci bununla da son bulacakmış gibi gözükmüyor.

Moda mı sokak stilini belirliyor yoksa sokak stili mi modayı belirliyor türünde tavuk yumurta muhabbetleri yapıladursun. Sokak modası çoktan Haute Couture bile içine aldı. Neyse bu kadar ‘streetwear’ dan bahsettiğimize göre 2015 Ilkbahar/Yaz Newyork Moda Haftası streetwear fotoğraflarını yayınlamak boynumun borcu oldu.

Görseller: HarpersBazaar ve Gastro Chic


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.