Plovdiv (Filibe) Nasıl Giyinmeli?


Plovdiv(Filibe), Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri. Kapıkule sınır kapısından girdiğinizde yaklaşık 150 km sonra Plovdiv’desiniz. Ben Eylül ayında gittim. Eylül ayı olması sebebiyle ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuktu. Hava şartları İstanbul’la paralellik gösteriyor. Pek çok gezi platformu Bulgaristan tatili için (kayak tatili dışında) en uygun zamanın Nisan – Ekim ayları arasını olduğunu belirtiyor. Eylül sonrası yağışlara yakalanmanız muhtemel.

Gördüğünüz üzere etek, kolsuz t-shirt ve spor ayakkabı üçlüsüyle gayet konforlu idare ettim. Her ihtimale karşı aldığım trikoyu giyme ihtiyacı duymadım. Omuzlarıma atıverdim. Siz de ne olur ne olmaz böyle bir önlem alabilirsiniz. Ziyaret ettiğim şehirlerdeki halkın giyim tarzı dikkatimi pek celp eder. Hatta gitmeden önce araştırdığım da olmuştur. Turist görünümlü olmayı sevmem. Bu sebeple turistlik mekanlardan ziyade ‘bir arka sokağı’ arşınlarım. Yöre halkını tanımak için çocuk parklarına ve geleneksel pazarlara mutlaka uğrarım.

Bulgaristan, Avrupa birliği sonrası ciddi anlamda genç nüfusu kaybetmiş. Gençler, Avrupa’ya kaçmış. Nüfus, yaşlı. Bilhassa kasabalarda genç görmek zor. Plovdiv’de gördüğüm bir avuç gencin iyi giyildiğini söyleyemem. Çocuk parklarında gördüğüm orta yaşını almış anneler de ona keza. Lakin 50 yaş ve üstü kadınların giyim tarzına hayran kaldım.

Cesur renk ve desenleri tercih ettiklerine şahit oldum. Renk uyumuna çok dikkat ettiklerini gördüm. Kıyafetler belli hayli eski lakin gayet stil sahibi ve özenliydi. Anlaşılan o ki bu kadınlar kıyafetlerine çok kibar davranıyorlar. Bu yaşını almış Bulgar kadınları ve kombin yetenekleri beni benden etti. Hülasa, yaşlı Bulgar kadınlarını hayran hayran izledim. Güzel ve stil sahibi Bulgar kızlarını Plovdiv’de hiç göremedim. Lakin Sofya için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Değerli okurlarım, Sofya yazım için takipte kalın;-)


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.