Rockabilly Tarz Nasıl Giyinilir?


Moda ile müzik birbirleriyle öyle girifttir ki; dönem modasını bilmen için o dönemin müziklerine ve müzik gruplarına hakim olman gerekir. Dönem dönem popüler olan müzik grupları; hem yaptıkları müziklerle hem de giydikleri kıyafetlerle milyonları peşinden sürüklemeyi başarmıştır. Bu anlamda aslında “Rockabilly” de  bir müzik türüdür. Rockabilly için Rock’n Roll’un evrilmemiş hali diyebiliriz. 50’lerde ortaya çıkan rockabilly; country kökenli bir müzik türüdür. Country müzik için de Amerika’nın halk müziği diyebiliriz. Elvis Presley, Buddy Holly ve Gene Vincent… gibi rock’n roll’un üstadları müzik yaşamlarına Country ve Rockabilly müziklerle başlamışlardır. Bu sebeple Rockabilly kült bir tarzdır. Yaşam tarzları ve kıyafetleri ile farklı bir aura taşırlar. Rockabilly kadınlar nasıl giyinmeli? Keşfetmeye hazır mısın?

Pompadour Saç Stili
Pompadour saç stili, 50’lerde popüler olmuştur. İsim annesi; Fransız Kral XV. Louis’in resmi metresi olan Madam de Pompadour’dur. Pompadour, resmi olarak metres ünvanını alan ilk kadındır. Bu sebeple hem Fransa hem de Dünya’da popüler kültürde sık sık yer almıştır. 50’lerde Elvis Presley’nin saç modeli desem daha iyi tasavvuf edebilirsiniz zannımca. Pin up saç stili olarak da adlandırılan pompadour; anlın hemen üstüne oturtulan lüle şeklindeki saç modelidir.

Pin-up Saç Bandı
Pompadour modelin hemen üstünden bağlanan saç bantları; rockabilly stilin olmazsa olmazlarından biri.

Dövme
Dövme, hayli eski bir gelenektir. Eski Mısır toplumlarına kadar dayanan dövmenin; tılsımlı adeta hastalıkları iyi edici bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca dövmeler kimi zaman toplumdaki statüyü belirlerken kimi zaman aykırılığın simgesi kimi zaman da suçluları damgalamak için kullanılmıştır. Sanıyorum ki rockabilly dövmeler; aykırılığın simgesidir.

Crop Top – Crop Pantolon – Blazer Kombinasyonu
Rockabilly stilde; crop top, crop pantolon ve blazer üçlüsünün yeri ayrıdır. Resmi giyinmek isteyen rockabilly kadınları sıklıkla bu üçlüye yer verir.

Gömleğin Uçlarını Bağla
Ekose gömlek sıklıkla tercih edilir. Ve mutlaka seksi bir suretle gömleğin uçları bağlanır. Muhtemel yüksek belli şort, etek ve pantolon ile kombinasyon tamamlanır.

Kırmızı Ruj
Rockabilly kadını göz alıcı olmalıdır. Tabiki makyaj bu noktada önemli bir unsur. Kırmızı ruju olmayan rockabilly kadını yoktur.

Puantiye ve Pötikare Desenler
Gömlekte ekoseyi tercih eden rockabilly kadını; elbise, etek ve bikini modellerinde genelde puantiye ve pötikare desenden vazgeçmez.

Yüksek Bel-Crop Pantolon
Onlar için yüksek belli pantolon mühim bir parçadır. Lakin yüksek belli olduğu kadar aynı zamanda crop’ta olmalıdır. Pantolonun paçaları mutlaka katlanarak crop hale getirilir.

Pin-up Bikini
Pin-up bikini; yüksek belli, göğüs dekolteli, boyundan bağlamalı bir bikini modelidir. Ve genelde desenlidir. Rockabilly kadını; pötikare, puantiye ve çiçek desenli pin-up bikini giyer.

Görseller: Pinterest

NOT: Değerli okurlarım “Rock’n Roll Kadını Nasıl Giyinir?” adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.