Stil Kadını: Ginger Rogers


Stil kadını Ginger Rogers sayesinde 1940’lı yıllara uzanıp o dönemin “40’s vibes” olarak adlandırılan eğilimlerini keşfetmeye ne dersiniz? Asıl adı Virginia Katherine McMath. Amerikalı ünlü aktris Teksas’ta yapılan dans yarışmasında aldığı dereceyle kendini Broadway sahnesinde buldu. 1930 Broadway yapımı Girl Crazzy adlı müzikal ile bir gecede müthiş bir üne kavuştu. Haliyle Hollywood’a ışınlanması çok uzun sürmedi. Fred Astaire ile oynadığı müzikal filmlerle Hollywood da müzikal bir devrim yarattı.

1940’da “Kitty Foyle” filmiyle Academy Award yani “The Oscar” da en iyi kadın aktör ödülüne laik görüldü. Artık o bir stil kadını olmuştu. Saçı, makyajı ve giydikleriyle o dönemi etkileyen simalar arasında yerini aldı. “1940’lı yıllarda kadınlar nasıl giyiniyor?” cevabını Ginger Rogers’ın günümüze uzanan fotoğraflarından keşfetmek mümkün. Yakalı diz altı elbise; omuz pedleri (vatka); pileli diz boyu etek; uzun vatkalı tunik; tıknaz topuk; Mary Jane tarzı ayakkabılar… 1940’lı yılların öne çıkan trendlerinden birkaçı.

Ginger Rogers, o dönemin stil kadını olduğu için kendi tarzını inşa etmeyi ihmal etmemiş. Peter Pan ve şal yakalar tercih edermiş. “Gigot” kol olarak bilinen karpuz kollu elbise ve bluzleri pek severmiş. Dansını ortaya koyan A kesim elbise ve etekler; dans sırasında konforu öncüleyen Mary Jane ayakkabılar tarzının önemli parçalarıymış. Geniş omuz blazer ve bol paça pantolon ile de o dönem yeni yeni yeşeren maskülen yapıya uzak kalmamış. Çoğu siyah beyaz olan nostaljik fotoğraflarla baş başa bırakıyorum sizi.
Görseller: Pinterest


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
0
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
0
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.