Tomboy Tarz Nasıl Giyilir?


Ünlü İngiliz sanat adamı John Berger’in sözleri kulağıma çalınıverdi. “Men act, women appear.” “Erkekler davrandıkları gibi, kadınlar göründükleri gibidir.” diyen sanat adamı sözlerine söyle devam eder; “Erkekler kadınları seyreder; kadınlarda seyredilmeye tutkundur.”. Hal böyle olunca yüzyıllardır erkekler aktif; kadınlarsa pasif toplumsal rolleri üstlenmişlerdir. Daracık korse ve kabarık etek ile aktif olmaktan ziyade seyirlik olduğumuz aşikâr. Ta ki Victoria dönemi elbise reformcularına kadar… 1850 ve sonrasına denk gelen bu reform hareketi aslında ilk feminist harekettir. Sadece elbise reformu olarak adlandırmak yanlış olur. Kadının toplumdaki rolünü yükseltmeye dayanan bir direniştir.

Elbise reformistleri; “rasyonel elbise hareketi” olarak adlandırdıkları bu reformla daha rahat iç çamaşırı, pantolon ve sportif faaliyetler için rahat kıyafetlerle kadını her alanda aktifleştirirken aynı zamanda toplum içindeki rolünü de büyük ölçüde reforma etmişlerdir. Ilk olarak ABD ve İngiltere’de baş gösteren bu hareket sanıyorum ki “unisex” kelimesinin hayatımıza girmesiyle daha geniş bir alana yayıldı. 1968 yılında ilk kez kullanılan “unisex” kelimesi bence “tomboy” ve “maskülen” stilin ortaya çıkmasını sağlayan devrim niteliğinde bir sözcüktür. Sadece moda açısından değil adeta kadın erkek eşitliğini vurgulayan önemli bir kelimedir. Tomboy tarihine minik bir yolculuk yaptığımıza göre artık “Tomboy Stil Nasıl Uygulanır?” mevzusunu arşınlayalım isterseniz;-)

Mi Armario En Ruinas

Pinstripe Takım Giy.
İnce çizgili takım elbise; despot iş kıyafetlerinden biri olarak zihinlerde yer ederken aynı zamanda Chicago Cubs Beyzbol üniformasını hatırlatır. Pinstripe kumaş kullanıldığı ilk günden bu yana erkek giyime ilaç gibi gelmiştir. Halen de öyledir. İnce çizgili takım ile tomboy stilini uygulayamak mümkün. Bir de beyaz spor ayakkabı ile tamamlarsan modern bir tomboy oluverirsin.

We Wore What

Erkek Beresi Tak.
Erkek beresi takmak; bir diğer alternatif. Özellikle pinstripe takımı soğuk kış günlerinde bere ile kullanabilirsiniz.

Lacivert Tercih Et.
Lacivert, ilk kez İngiltere kraliyet donanması tarafından giyildiği için midir bilmiyorum. Lacivertin, her daim bir maskülen havası var. Neden erkekler mavi giyer? Toplum, erkekleri neden mavi giymeye zorlar? Her ne ise belki daha sonra bu konuyla ilgili bir yazı yazarım. Şimdi mevzumuza dönelim. Tomboy rengi; lacivetti denemeyi unutmayın.

Oxford Ayakkabı Giy.
Maskülen stilin patlak verdiği günden bu yana tomboy giyinen bayanların ilk tercih oxford ayakkabılar oldu. Bir Oxford’unuz var ise tomboy stilini uygulamak çok kolay olacaktır.

Oversized Rock Sweatshirt Giy.
Geniş sweatler, geniş rock t-shirtler ve şapkalı sweatler tomboy stilinin olmazsa olmazlarından. Mutlaka tomboy gardıroplara eklenmeli.

Baggy Pantolon Giy.
Baggy pantolonla ilgi ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu sonbaharda tomboy stilini uygulamak istiyorsanız; gri baggy pantolon edinmeniz de yarar var.

John Lennon Şapka Tak.
John Lennon şapkaların trend olduğundan bol bol dem vurmuştum. Buradan John Lennon şapkalara bakabilirsiniz. Kışın tomboy kadını olarak sokaklarda arz-ı endam eylemek istersen; John Lennon şapkayı almayı unutma;-)

Dr. Martens Bot Giy.
Askeri bot giyersen elbette tomboy stilini uygulamış olursun. Tabiki elbise ya da etekle giymek yerine pantolon giymeyi unutma. Pantolonsuz tomboy mu olur?:-)

Unisex Ekose Gömlek Giy.
Tomboy kadını; alışveriş yaparken erkek reyonuna göz dikmelidir. Erkek reyonunu tabiri caizse hallaç pamuğu gibi yapmalı;-) Erkeksi ekose gömlek giyersen; tomboy stiline yaklaşabilirsin.


Diğer Görseller: Pinteret


Yazıyı Beğendiniz Mi ? Hemen Paylaşın

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir ?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Karmaşık Karmaşık
1
Karmaşık
Komik Komik
0
Komik
Süper Süper
1
Süper
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çılgın Çılgın
0
Çılgın
Vogue is Art

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazı Formatı Seçiniz
Anket
Anket içerikli bir yazı yayınlamak için seçebilirsiniz.
Hikayeniz
Kendi moda hikayenizi yazın.
Liste
Yeni bir moda listesi yaratın.
Video
Youtube, Vimeo ve Vine Videoların için
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Dosyaların için.
Resimler
Resim veya GİF dosyaların için.